دهدز

دهدز

از شهرهای لر بختیاری نشین استان خوزستان است. این شهر در بخش دهدز از توابع شهرستان ایذه قرار گرفته و در سال ۱۳۹۵ ، تعداد ۵۳،۴۹۰ هزار نفر جمعیت داشته‌ است.

دهدز

دهدز در 50 درجه و 24 دقیقه ­ی شرقی از نصف ­النهار گرینویچ، و 31 درجه و 59 دقیقه­ ی عرض شمالی در یک منطقه ­ی کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده است که از شمال­ شرقی به استان چهارمحال­ و بختیاری، از جنوب ­شرقی به استان کهگیلویه­ و بویراحمد، از غرب و شمال ­غربی به شهرستان ایذه و از جنوب به شهرستان باغملک محدود می­شود. مساحت تقریبی 1321 کیلومترمربع، بیش از ۵۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد که در 3 دهستان  (دهدز، دنباله رودشمالی، و دنباله رودجنوبی) متشکل از 143 روستا، زندگی می­کنند. شهر دهدز، با ارتفاعی بیش از 1800 متر از سطح دریا، مرتفع ترین شهر استان خوزستان محسوب می شود. فاصله­ ی دهدز تا مرکز استان (اهواز)250 کیلومتر و تا  شهرکرد  185کیلومتر است. منطقه­ ی کهنسال دهدز که مرکز آن شهر دهدز می­باشد، از سال 1311  عنوان بخش بودن را به یدک می ­کشد.

دهدز

مردم دهدز لر تبار بوده و از ایل بختیاری شاخه ی هفت لنگ و دینارون باب و می باشند.

دهدز

فرهنگ و پوشش مردم دهدز

مردم دهدز با توجه به آداب و رسوم مردم بختیاری به شدت پایبند بوده و هنوز بزرگان و ریش سفیدان جایگاه ویژه ای بین مردم دارند .پوشش اکثریت مردم دهدز همان پوشش محلی لباس بختیاری‌ها یعنی مردان با لباس چوقا و دبیت و کلاه خسروی و زنان نیز همان لباس ها رنگی را بر تن دارند . مراسمات عزا هنوز با همان احترام گذشته برگذار می شود و در مراسمات با حضور حداکثری و تیراندازی و شیون زنان همراه است.

دهدز

دهدز دارای آب و هوای بسیار معتدل است و از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و مصنوعی فراوانی از جمله کوهستان، جنگل، رودخانه، آبشار، سد، دریاچه و… برخوردار است. از جاذبه‌های طبیعی دهدز می‌توان به جنگل‌های بلوط، آبشارهای متعدد همانند آبشار شیوند، کوه منگشت و… اشاره کرد. از جاذبه‌های مصنوعی آن نیز می‌توان دریاچه‌های سد کارون ۳ و کارون ۴، سد و نیروگاه عظیم کارون ۳، سد و نیروگاه عظیم کارون ۴، پل‌های قوسی شالو، شهرک توریستس زراس و… را نام برد.

دهدز
دشت بزرگ، کوه سفید، آبشار شیوند، باغ‌های لهبید و حاجی کمال و روستای لنده و همچنین جنگل روح‌افزای بلوط بلند و کوه قارون و روستاهای اطراف از جمله تفرجگاه‌های دهدز هستند.

دهدز

یکی از جاذبه‌های توریستی در منطقه دهدز، دهکده توریستی زراس بوده که یکی از مناطق بسیار زیبا و خوش آب و هوا به ویژه در فصل بهار است. فصل زمستان نیز این منطقه رویایی است. طبیعت پوشیده از برف و کوه‌های سپیدش بی‌شک زمستانی به یاد ماندنی برای گردشگران به ارمغان خواهد آورد.

دهدز

دهکده تفریحی زراس در 250 کیلومتری شمال شرق شهر اهواز و 55 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه و 31 کیلومتری جنوب شهر دهدز و به فاصله 39 کیلومتری از سد کارون سه با مساحت 206 هکتار یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان و منطقه زیبای دهدز در شمال خوزستان به شمار می‌رود که هنوز ناشناخته باقی مانده است.

دهدز

محل احداث آن در شمال دریاچه سد کارون سه در ساحل روبروی آبشار زیبای شیوند و کوه پر برف منگشت و قارون بوده و وجود عناصر مختلف طبیعت همچون کوه، دریاچه، رودخانه و جنگل در کنار هم این منطقه را مساعد و مناسب برای جذب گردشگر و یک منطقه تفریحی و توریستی کرده است.

این دهکده زیبا که قرار است به قطب گردشگری استان تبدیل شود از امکاناتی مانند ویلاهای اقامتی، هتل چهار ستاره و رستوران برخوردار است. ورزش‌های آبی، قایق‌سواری، جت اسکی، رستوران آبی، سوییت‌ها و کافی شاپ‌های آبی از دیگر امکانات تفریحی این دهکده به شمار می‌روند.

قالی‌بافی و گلیم‌بافی از هنرهای دستی عده‌ای از بانوان دهدز است.

دهدز
روستای شیوند یکی از ۳۰ روستایی است که پس از آبگیری سد، راه ارتباطی زمینی آن قطع شده‌ است و تنها با استفاده از قایق می‌توان به آن دسترسی داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.