روستای مغان

روستای مغان یکی از مناطق ییلاقی و زیبای مشهد است که غار تاریخی مغان را در خود جای داده است. سال 1324 بود که عده ای از کوهنوردان موفق به کشف غار تاریخی مغان در قسمت جنوبی روستای مغان مشهد شدند.

روستای مغان

مسافرانی که قصد دیدن از غار مغان مشهد را دارند باید از جاده پر پیچ و خم سیدی عبور کنند تا بتوانند به این غار برسند. گردشگران در طول مسیر برای بازدید از غار مغان باید روستاهایی مانند اردمه، بالندر و خانرود را پشت سر بگذارند که هر کدام از این روستاها می توانند گزینه دیگری برای بازدید و گردش باشند.

فسیل های حلزونی موجود در غار تاریخی مغان بیان کننده قدمت بالای این اثر است، بر اساس تحقیقات قدمت غار مغان مشهد به حدود صد میلیون سال پیش باز می گردد، وجود فسیل های حلزونی شکل در این غار آن را اسرار آمیزتر می کند. با توجه به وسعت غار و دهلیزهای فراوان در غار تاریخی مغان توصیه می کنیم تنها و بدون راهنما از این غار بازدید نکنید چرا که شرایط غار به گونه ای است که ممکن است از مسیر اصلی غار منحرف شوید.

روستای مغان

ویژگی های غار مغان مشهد

وجود چشمه ها و چاه های طبیعی این غار این ذهنیت را برای ساکنان روستای غار مغان پدید آورده است که این غار در گذشته محل زندگی جن و پری بوده است، وجود جواهرات و الماس های موجود در این غار سبب شد تا بسیاری از مردم دیرتر پی به ویژگی های این غار ببرند این غار دقیقا زمانی کشف شد که حجم بالایی از جواهرات آن توسط کارگران هندی و آمریکایی ربوده شده بود؛ اما این تمام ماجرا نیست در ادامه با دیگر ویژگی های طبیعی این غار آشنا خواهیم شد.

امروزه آنچه که غار مغان مشهد را اسرار آمیز تر می کند ویژگی های منحصر به فرد آن است که از جمله ویژگی های بارز آن میتوان به چشمهها، چاه ها، سنگ های مرمرین سطح غار اشاره کرد، چشمه های زلال و سرد موجود در غار به همراه سطح لغزنده و مرطوب نیز از دیگر جذابیت های غار مغان مشهد است. برکه های متعدد، ستون های آهکی، سه چاه طبیعی عمیق از جمله ویژگی های جالب و تا حد قابل توجهی ترسناک این غار است. شاید برایتان جالب باشد که عناصر تشکیل دهنده غار مغان مشهد چیست؟ در پاسخ باید بگوییم سنگ های موجود در این غار از بلور آراگونیک و کربنات کلسیم ساخته شده اند هم چنین سقف این غار از استالاکیت و استالاگمیت تشکیل شده است که می تواند یک تجربه جدید برای علاقه مندان به علم زمین شناسی باشد.

لازم به ذکر است که بگوییم که غار تاریخی مغان دارای 4 متر ارتفاع است که این امکان عبور و مرور را برای گردشگران آسان تر خواهد کرد. عموم گردشگران هر دهلیز این غار را به عنوان یک تالار نامگذاری کرده اند که پس از عبور از تالار بزرگ و در ابتدای تالار چهارم و طی کردن 23 متر از آن می توانید از برکه های جالب این غار دیدن کنید. لازم به ذکر است که بگوییم که آب این برکه ها غیر قابل شرب می باشد. بر اساس نظر سنجی بهترین زمان سفر برای بازدید از جاذبه های اسرار آمیز غار مغان بهار، پاییز و تابستان است چرا که شرایط دسترسی به غار مغان در فصل زمستان تا حدودی سخت است.

روستای مغان

آدرس دقیق غار مغان مشهد

همان طور که پیشتر گفته شد مسیر روستای غار مغان پر پیچ و خم و نسبتا طولانی است، این روستا پس از گذشتن از چندین دهکده قرار دارد، زمان رسیدن به این روستا از شهر مشهد تقریبا یک ساعت و نیم تا دو ساعت است. گردشگران در 20 کیلومتری انتهای روستای مغان می توانند از غار مغان مشهد دیدن کنند، گرچه مسیر رسیدن به این روستا آسفالت نیست اما برای هر وسیله نقلیه ای مناسب است و برای رسیدن به غار نیاز به خودرو شاسی بلند نیست. جالب است بدانیم در این روستا چشمه ای طبیعی وجود دارد که امکان اطراق و استراحت را برای گردشگران فراهم کرده است. در ادامه این بخش ما آدرس دقیق غار مغان مشهد را برای شما قرار داده ایم.

آدرس روستای غار مغان: خراسان رضوی، 35 کیلومتری مشهد، جنوب روستای مغان، 20 کیلومتری انتهای روستای مغان، غار تاریخی مغان

روستای مغان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.