آبشار شلماش

آبشار شلماش

آبشار شلماش از مهم‌ترین و زیباترین آبشارهای استان آذربایجان غربی است که در جنوب شهرستان مرزی و کردنشین سردشت قرار دارد. شلماش از سه آبشار پشت‌سرهم تشکیل شده است.

آبشار شلماش

آبشار شلماش در استان آذربایجان غربی و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر کردنشین سردشت واقع است. این آبشار در بخش مرکزی سردشت، دهستان باسک کولوسه، نزدیک روستای سرسبز و جنگلی شلماش قرار دارد.

چرا این آبشار، شلماش نامیده می‌شود؟

آبشار شلماش در شهری کردنشین قرار دارد و نام آن نیز از زبان کردی گرفته شده که به‌معنای تخته سنگ بسیار بزرگ است و به‌دلیل ارتفاع و سنگی بودن کوهی که آبشار از آن جاری می‌شود، به این اسم معروف است.

شلماش، آبشاری سه طبقه است.

وقتی به آبشار شلماش برسید و خودروی خود را پارک کنید، صدای جوش‌وخروش آبشار را خواهید شنید؛ کمی آن‌طرف‌تر در ۲۰ متری‌تان می‌توانید اولین آبشار را ببینید. شلماش از سه آبشار تشکیل شده است که شاید دیدن آن شما را به یاد آبشار معروف و مشهور نیاگارا بیندازد.

برای دیدن دو آبشار دیگر باید به پایین دره بروید که در گذشته رسیدن به آن، آسان و خالی از خطر نبود؛ اما نگران نباشید، در حال حاضر با گذاشتن پله‌ها و حصارهایی برای رفاه حال گردشگران، دسترسی به آن راحت شده و کافی است که حدود ۴۰۰ پله را به پایین دره بروید. همان طور که در حال حرکت به‌سمت پایین دره هستید، از تماشای منظره‌ی بدیع و بی‌مانند آبشارها و تلاقی آب و سنگ غافل نشوید و حتما لحظه‌های فراموش‌نشدنی این گردش را در قاب به‌یادماندنی عکس‌ و فیلم ماندگار کنید.

آبشارهای سه قلوی شلماس حدود ۲۰۰ متر ارتفاع دارند که در انتهای دره، حوضچه‌ای تماشایی را تشکیل می‌دهند. آب این آبشارها از رودخانه‌ی زاب کوچک سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش قرار دارد. آبشار شلماش از جاهای دیدنی سردشت به شمار می‌رود و با شماره‌ی ۴۳۴ در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسیده است.

چه زمانی به دیدن آبشار شلماش برویم؟

ابشار شلماش در فصل بهار، پر آب و خروشان است که از اواسط تابستان آب آن کم می‌شود. هوای آن نیز تا اواسط اردیبهشت‌ماه سرد است.

بهترین زمان برای تماشای این آبشار، اواخر بهار و از خردادماه تا اواسط پاییز است. البته در فصل زمستان نیز به‌دلیل هوای سرد منطقه ممکن است آبشار یخ بزند و منظره‌ی زیبایی و رویایی‌ای را ایجاد کند.

چطور به آبشار شلماش برویم؟

آبشار شلماش تا مرکز آذربایجان غربی، ۲۴۱ کیلومتر فاصله دارد و از ارومیه تا سردشت حدود چهار ساعت طول می‌کشد. برای رسیدن به این آبشار باید از سردشت به طرف روستای مراغان و روستای شلماش بروید که ۲۰ دقیقه زمان می‌برد. این جاده آسفالت است و چشم‌اندازی زیبا و تماشایی‌ دارد. قبل از روستای شلماش، تابلوی تفرجگاه آبشار شلماش را خواهید دید. در ورودی آبشار، پارکینگ بزرگی وجود دارد؛ مسیر پارکینگ تا پای آبشار با مناظری از درخت‌های بلوط، چنار، انار و گردو چشم‌نواز شده است.

آبشار شلماش

چکیده

آبشار شلماش از مهم‌ترین و زیباترین آبشارهای استان آذربایجان غربی است. ابشار شلماش در استان آذربایجان غربی و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر کردنشین سردشت واقع است. آبشار شلماش در شهری کردنشین قرار دارد و نام آن نیز از زبان کردی گرفته شده که به‌معنای تخته سنگ بسیار بزرگ است.

شلماش، آبشاری سه طبقه است. آبشارهای سه قلوی شلماس حدود ۲۰۰ متر ارتفاع دارند که در انتهای دره، حوضچه‌ای تماشایی را تشکیل می‌دهند. آب این آبشارها از رودخانه‌ی زاب کوچک سرچشمه می‌گیرد. آبشار شلماش از جاهای دیدنی سردشت به شمار می‌رود و با شماره‌ی ۴۳۴ در فهرست میراث طبیعی – ملی به ثبت رسیده است.

آبشار شلماش تا مرکز آذربایجان غربی، ۲۴۱ کیلومتر فاصله دارد و از ارومیه تا سردشت حدود چهار ساعت طول می‌کشد. برای رسیدن به این آبشار باید از سردشت به طرف روستای مراغان و روستای شلماش بروید که ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

بهترین زمان برای تماشای این آبشار، اواخر بهار و از خردادماه تا اواسط پاییز است. البته در فصل زمستان نیز به‌دلیل هوای سرد منطقه ممکن است آبشار یخ بزند و منظره‌ی زیبایی و رویایی‌ای را ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.