آبشار هفت چشمه کجاست؟

آبشار هفت چشمه کرج، از جمله آبشارهای زیبای استان البرز است که با ارتفاعی در حدود ۹۰ متر،‌ از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران نیز به حساب می‌آید. این آبشار بلند و زیبا، در کیلومتر ۱۷ جاده کرج به چالوس، در نزدیکی روستای ارنگه کرج و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده است. در مسیر رسیدن به آبشار اصلی که در انتهای راه قرار دارد و «آدران» نامیده می‌شود،‌ هفت چشمه و آبشار کوچک با ارتفاع تقریبی پنج تا هفت متر به چشم می‌خورد که وجه تسمیه کلی آبشار،‌ از وجود این چشمه‌ها نشات می‌گیرد.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

آبشار هفت چشمه کرج، نامش را وامدار چشمه‌های هفت قلویی است که از کوه به دره سرازیر می‌شوند

در واقع آبشار هفت چشمه، نامش را وام‌دار این چشمه‌هایی است که از کوه به دره ریخته و آب آن‌ها در اثر جاری شدن از ارتفاع و در کنار هم آبشارهای کوچکی خلق می‌کنند. قرار گرفتن آبشار داخل دره، وجود غارهایی در دل طبیعت بکر هفت چشمه و پوشش گیاهی زیبای این منظقه با محوریت درختان بید،‌ بر جذابیت‌های بصری این مکان افزوده است.

مسیر دسترسی به آبشار هفت چشمه، از کنار رودخانه زیبا و خروشان ارنگه چالوس می‌گذرد که به رودخانه هفت چشمه نیز شهرت داشته و از سرشاخه‌های مهم رودخانه اصلی کرج محسوب می‌شود. بنابراین در میانه راه، برخی از قسمت‌ها بسیار تنگ و باریک شده و لازم است از بین شکاف صخره و سنگ گذر کرد.

این مسئله فارغ از هیجان و زیبایی، عبور و مرور را خصوصا در فصول بارانی و سرد سال، با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین تابستان، بهترین فصل برای بازدید از یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان البرز بوده و بهترین تجربه سفر و استفاده از خنکای دلچسب رودخانه و آبشار را برای مسافران به ارمغان خواهد آورد.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

در حرکت به‌سمت آبشار هفت چشمه آدران، از میان دره‌ای دیدنی و باصفا خواهید گذشت که سایه‌سار درختان در کنار رود، منظره‌ای تماشایی و محیطی زیبا ایجاد کرده و با سمفونی صدای پای آب، به آرامشی دلپذیر ختم می‌شود. وجود غارهای طبیعی زیبا در طول مسیر، از دیگر جذابیت‌های این منطقه به شمار می‌آید که اگرچه نمی‌توان به آن ورود کرد اما، سوژ‌ه بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به عکاسی فراهم می‌آورد.

در ابتدای راه و قبل از رسیدن به آبشار بلند آدران، مسیر چندان سختی در پیش نخواهید داشت؛ اما برای تماشای مرتفع‌ترین آبشار هفت چشمه و یکی از بلندترین آبشارهای ایران، بخشی از مسیر را باید از میان آب بسیار سرد رودخانه بگذرید. در ادامه دره تنگ شده و یک مسیر صخره‌ای باریک و سخت و کمی صعب‌العبور در پیش خواهید داشت که گذر از‌ آن، برای همه گروه‌های سنی مناسب نیست و به آمادگی جسمانی مناسبی احتیاج دارد.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

مسیر رفتن به آبشار هفت چشمه

مسیر رفتن به آبشار هفت چشمه کرج، چندان سخت نیست و فقط کافی‌ است با هر وسیله نقلیه‌ای خود را به اتوبان تهران-کرج و بعد جاده چالوس برسانید. پس از طی حدودا ۱۷ کیلومتر در جاده زیبای چالوس، در سمت راست خود به تابلوی روستای ارنگه خواهید رسید. رستوران‌هایی در همین سمت وجود دارند که یکی از آن‌ها «هفت چشمه» نام دارد. جهت پارک خودرو در پارکینگ رستوران، باید هزینه‌ای را متقبل شده و ادامه راه را پیاده طی کنید. برای رسیدن به دره،‌ دو گزینه پیش روی شما قرار دارد؛ مسیر کنار رستوران و مسیر داخل رستوران هفت چشمه، که با انتخاب گزینه دوم (داخل رستوران) هزینه دیگری را نیز، تحت عنوان ورودی باید پرداخت کنید. این مسیر که در انتهای رستوران قرار دارد،‌ مناسب‌تر به نظر رسیده و جاده‌ای خاکی با شیب ملایم در انتظارتان خواهد بود.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

در غیر این صورت و با انتخاب مسیر اول که سربالایی پرپیچ‌وخم و مسافت بیشتری تا آبشار دارد، پس از دیدن تابلوی ارنگه به‌سمت راست پیچیده و وارد جاده دیگر شوید. پس از پیمودن مسیری کوتاه در ابتدای جاده،‌ خودروی خود را در نزدیکی اولین ویلایی که در آن حوالی می‌بینید، پارک کرده و مسیر را پیاده به‌سمت آبشار ادامه دهید.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

از ابتدای جاده تا زمان رسیدن به آبشارها، حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی نیاز دارد که این زمان با هدف تماشای آبشار بلند آدران و عبور از آب رودخانه، بیشتر خواهد شد و مسافتی با زمان تقریبی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت را طلب می‌کند. مسیری بسیار متنوع و چشم‌نواز و هیجان‌انگیز در دسترسی به آبشار اصلی هفت چشمه آدران وجود دارد که از بالا رفتن از پله و پیاده‌ٰروی در جاده خاکی شروع شده و با حرکت داخل آب رودخانه و عبور از لبه کوه و صخره‌هایی با اشکال هندسی مختلف، ادامه پیدا می‌کند.

می‌توانید در طول مسیر آبشار هفت جشمه و در سایه‌سار درختان زیبایش، اوقات بگذرانید؛ اما با قصد تماشای آبشار اصلی منطقه، سختی مسیر را باید پذیرا باشید. مسیری که بعضا بسیار باریک و صخره‌ای می‌شود و برای عبور تک‌نفره نیز مراقبت بسیاری می‌طلبد که داخل آب پرت نشوید.

  • آدرس آبشار هفت چشمه کرج: استان البرز، کیلومتر ۱۷ جاده کرج – چالوس، ابتدای جاده روستای ارنگه

آبشار هفت چشمه کجاست؟

پوشش گیاهی و جانوری آبشار هفته چشمه

هفت چشمه پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد؛ اما غالب درختان این منطقه را درخت بید تشکیل می‌دهد و بوته‌ها و درختچه‌های بسیاری از جمله زرشک، ازگیل،‌ زالزالک و… از دیگر انواع گیاهان محوطه آبشار هفت چشمه کرج است. محدوده آبشار اصلی هفت چشمه که تحت عنوان آدران شهرت دارد؛ بخشی از منطقه حفاظت شده البرز جنوبی بوده و پرندگانی چون کلاغ نوک قرمز، پرستو، زیرآبروک و کبک در این زیستگاه زندگی می‌کند.

بهترین زمان سفر به آبشار هفت چشمه کدام فصل است؟

بهترین زمان برای سفر و بازدید از آبشار هفت چشمه کرج، فصل تابستان است. در فصل گرم سال، دمای هوای دره مناسب‌تر از سایر فصل‌ها بوده و بهترین استفاده را می‌توان از فضای سبز و محیط بکر و زیبای این منطقه کرد. آب رودخانه ارنگه چالوس، حتی در فصل تابستان نیز بسیار سرد است و برای تماشای آبشار اصلی (آدران) باید در آب حرکت و از این رود گذر کرد. در بخش‌هایی از رودخانه، ارتفاع آب تا زانو و بعضا تا نیم تنه نیز بالا آمده و از این جهت، در دیگر فصول سال که سرما و ارتفاع آب بیشتر است. دسترسی به آبشار برای افراد عادی و بدون تجهیزات لازم، ‌به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. از طرفی مسیر کوهستانی و در برخی نقاط صعب‌العبور این منطقه، شرایط را در دیگر فصول سال و به‌ویژ‌ه زمان بارندگی، سخت‌تر کرده و موانع بیشتری را پیش روی گردشگران علاقه‌مند به بازدید از این اثر طبیعی زیبا، خواهد گذاشت. توجه داشته باشید که ایام تعطیل و روزهای آخر هفته نیز، افراد بسیاری به این منطقه آمده و با ازدحام جمعیت روبه‌رو خواهید شد.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

امکانات مسیر آبشار هفت چشمه

نصب چند سکوی سیمانی برای استراحت و استفاده از فضای طبیعی اطراف، شیر آب، سطل زباله و سرویس بهداشتی در ابتدای راه و تعدادی سرویس بهداشتی و سطل زباله در ادامه مسیر، از جمله امکاناتی است که در این منطقه قرار دارد. چند رستوران نیز در آغاز راه وجود دارند که علاوه بر صرف غذا،‌ از پارکینگ آن‌ها نیز برای پارک خودروهای شخصی می‌توان استفاده کرد.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.