روستای شورگل – بیله سوار مغان

شور گل یا شور گول روستایی است که در استان اردبیل (منطقه سبلان)، شهرستان بیله سوار مغان، بخش قشلاق‌دشت، دهستان قشلاق جنوبی قرار دارد.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت این روستا ۶۵۰ نفر با ۱۲۶ خانوار بوده است.

روستای شورگل – بیله سوار مغان

شورگل روستایی در منطقه خروسلوی منطقه مغان است که در ۲۰ کیلومتری شهرستان بیله سوار مغان، دهستان قشلاق دشت، دهستان قشلاق جنوبی در منطقه ای با آب و هوای مناسب و پوشش گیاهی متنوع واقع شده و نام این روستا برگرفته از دریاچه ای است در نزدیکی این روستا قرار دارد. آب این دریاچه شور می باشد. این دریاچه به همراه روستاهای عشایری همراه آن یکی از مکان های دیدنی مغان به شمار می رود.

معرفی تالاب شورگل مغان

تالاب شور گول یا شورگل مغان در ۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان بیله سوار مغان قرار دارد و در بهار، زیستگاه پرندگان مهاجر است.

روستای شورگل – بیله سوار مغانتالاب شور گولوی موغان یکی از جاذبه های طبیعی نا شناخته این منطقه است که به خصوص در فصل بهار و تابستان افراد زیادی را جهت تفریح به سمت خود می کشد.

همچنین در فصل بهار به دلیل فراهم بودن شرایط زیستگاه پرندگان مهاجر، پذیرای این مهمانان دوست داشتنی است. از این پرندگان می توان به غاز خاکستری، چنگر و اردک مرمری اشاره کرد.

تالاب شورگل گستره‌ ای شمال غربی به جنوب شرقی دارد و طول آن حدود یک کیلومتر و عرض آن ۵۰۰ متر است. ارتفاع تالاب از سطح دریا ۱۳۴۰ متر و از طریق جاده ارتباطی اردبیل به منطقه مغان قابل دسترسی است. 

ویژگی ها

این تالاب توانایی زیادی در جذب انواع پرندگان مهاجر و جوجه اور را داشته و همچنین با موقعیت آن در جذب اکوتوریسم نیز قابلیت های زیادی دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.