سرآب نیلوفر

(سرآب نیلوفر) معمولا به غلط سراب نیلوفر نوشته می‌شود دریاچهی کوچکی است که در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه قرار گرفته‌است. این دریاچه تا اواسط دهه ی هشتاد مملو از گل‌های نیلوفر آبی بود و در فصول گرم سال غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشاند. سرآب نیلوفر ۵۵اُمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی از ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته‌است. اطراف این سرآب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارک احداث شده‌است.

سرآب نیلوفر

از اواسط دههی هشتاد به علت خشکسالی‌های طولانی مدت و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی، چشمه‌های تأمین‌کنندهی آب این دریاچه چندین بار به‌طور کامل خشک شده و همین امر سبب از بین رفتن کامل نیلوفرهای آبی شد. با این حال با تلاش پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی در اردیبهشت ۱۳۹۵ تعدادی بوتهٔ نیلوفر آبی توسط پروفسور دانیال کهریزی تکثیر و کشت شده و در بستر دریاچه کاشته شد تا از نابودی کامل آن جلوگیری به عمل آید.

ناگفته‌هایی درباره سراب نیلوفر

نیلوفر گلی تماشایی و مقدس شمرده می‌شود. گل نیلوفر مظهر صلح و صفا هم دانسته شده که گویا به عنوانی هدیه‌ای شاهانه برای پیشکش کردن به شاهان برای شرفیاب شدن به درگاهشان به کار می‌رفته است. گفته شده است که آب این دریاچه به جز زیبایی و زلالی که دارد می‌تواند برای پرورش ماهی هم مناسب باشد. از پاکی و شفافیت زیاد آب این دریاچه در زمانی که وضعیت سطح آب آن مساعد است، سخن‌های بسیاری به میان آمده است. حتی گفته شده که ساقه‌های نیلوفرهای آبی را می‌توانستید به وضوح از سطح آب مشاهده کنید.

این دریاچه در زمان پرآبی میزبان گونه‌های مختلف پرندگان و ماهی‌ها است. پرندگان مهاجر در فصل زمستان در کنار دریاچه قابل مشاهده هستند. این موضوع باعث شده است تا افرادی به قصد پرنده‌نگری عازم این جاذبه طبیعی شوند. اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مند هستند می‌توانید قبل از سفر به کرمانشاه از وضعیت سطح آب دریاچه مطمئن شوید و با توجه به فصل مناسب تجربه پرنده‌نگری جذابی را برای خود و هم‌سفرانتان رقم بزنید.

بخش‌های مختلف سراب نیلوفر کرمانشاه

در کنار سراب فضای سبزی وجود دارد که معمولا خانواده‌ها اوقات خود را در آلاچیق‌های اطراف آن می‌گذرانند. قایق‌سواری در کنار دریاچه نیز از کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا اوقات خوشی را سپری کنید. از سایر امکانات کنار دریاچه می‌توان به پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بوفه و غیره اشاره کرد. لازم به ذکر است که شما می‌توانید برنامه یک پیک‌نیک دوستانه یا خانوادگی را در اطراف این دریاچه تدارک ببینید. امکاناتی که از آن‌ها یاد شد می‌توانند نیازهای شما برای یک تجربه آرامش ‌بخش را برطرف کنند. همچنین خوب است بدانید که در کنار جاده کرمانشاه به سراب نیلوفر جاده‌ مخصوص دوچرخه‌سواری نیز ساخته شده است تا شما فرصت رکاب زنی در مسیر حدود ۲۰ کیلومتری را به دست آورید.

هزینه و زمان بازدید پیشنهادی از سراب نیلوفر کرمانشاه

پارک و محوطه‌ سبزی که دور دریاچه قرار دارد مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت به خصوص در ماه‌های گرم سال می‌باشد. به طور معمول در ایام نوروز و روزهای گرم تابستان گردشگران برای بازدید از این دریاچه می‌آیند. با توجه به میزان علاقه شما به طبیعت این مکان می‌توانید در مجموع حدود ۲ تا ۳ ساعت از زمان خودتان را با تماشای زیبایی‌های سراب نیلوفر کرمانشاه سپری کنید.

در نزدیکی سراب نیلوفر کرمانشاه از چه جاهای دیدنی دیگری می توان بازدید کرد؟

روستای قزانچی: ۲۰.۵ کیلومتر
روستای عمرمل: ۲۴ کیلومتر
منطفه حفاظت شده بیستون: ۳۰ کیلومتر

چه هتل هایی در نزدیکی سراب نیلوفر کرمانشاه برای اقامت وجود دارد؟

هتل سینا: ۲۳.۱ کیلومتر
هتل معراج: ۲۳.۲ کیلومتر
هتل کوروش: ۲۴.۴ کیلومتر
هتل آزادگان: ۳۲.۶ کیلومتر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.