لباس کوهنوردی

امروزه لباس هایی استفاده میشود که از نظر فناوری، پیشرفت زیادی کرده و بسیار پیچیده شده اند. موادو طرح های جدید، بسیار سبک، مستحکم و متنوع هستندو برای لباس، پارچه و ترکیبات الیافی را انتخاب کنید که برای هر شرایطی مناسب باشند..

+ لایه بندی لباس ها: برای لایه بندی بهتر است به جای انتخاب لباسی با یک لایه ضخیم، لباسی با چندین لایه متفاوت تهیه کنید.

لایه بندی به این دلیل موثر است که باعث میشود هوا در بین لایه های لباس، گیر کند و این به این معنی است که گرم تر خواهید ماند. اگر لایه های مناسب با ترتیبی صحیح بپوشید، عرق را از بدن شما دور میکند، رطوبت را بیرون نگه میدارد و مانند یک عایق عمل میکند. در هر دو هوای سرد و گرم از الیاف عایق استفاده کنید.

لباس مخصوص هوای گرم:

تشعشعات مستقیم و شدید خورشیدمیتواند باعث آفتاب سوختگی و کم شدن آب بدن شود. لباس هایی که انتخاب میکنید، باید به شما کمک کنند در زمان کوه پیمایی در هوای گرم و مرطوب، خنک بمانید. لباس شما باید گشاد و آزاد و به رنگ روشن باشد تا پوست شما را از نور خورشید و حشرات محافظت کند. در هوای گرم و به طور خاص آب و هوای خشک، کفش ضدآب ضروری نیست.

+ کلاهی با لبه های کناری بزرگ، روی صورت و گردن سایه ایجاد میکند. رنگ روشن، اشعه ی خورشید را منعکس میکند.

+ لباسی که به خاطر نوع الیاف و آویزان بودن آن شلوار، باعث چرخش هوا میشود، کمک میکند عرق از سطح بدن خارج شود. تی شرت آزاد و راحتی که از الیاف ضد رطوبت تشکیل شده، مناسب گردش هوا و شرایط شماست. مواد ترکیبی و ساختگی در الیاف لباس، رطوبت را دفع میکند و سریع تر از پنبه خشک میشود.

+ آستینها باید آنقدر راحت و آزاد باشد تا بشود آنها را تا بازو تا زد.

+ شلوارهای سبک و بلند، از سطح پوست در مقابل نور سوزان خورشید محافظت میکنند. شلوارهای موسوم به طبیعت گردی (ترکینگ) در بازار ایران تولید شده اند که مناسب این گونه فعالیت ها هستند.

آب و هوای گرم و بارانی (شرجی)

در فصل تابستان به طور کلی به وسایل کامل بارانی نیاز ندارید بنابراین میتوانید یا یک لباس بادگیر و بارانی بپوشید یا از یک ژاکت بارانی و سبک استفاده کنید تا شما را در برابر باران محافظت کند.

لباس محصوص شرایط بارانی

ممکن است بارش باران به صورت ناگهانی در هر جایی رخ دهد. بیشتر مردم خود را به یکباره در محاصره ی طوفان های بارانی و باران های موسمی میبینند. ممکن است حتی مناطقی که آب و هوای خوب و جذابیت زیادی برای پیاده روی دارند، برای مدتی ناماسب باشند. اگر بخواهید گرم و خشک بمانید باید وسایل خود را در قسمتی از کوله قرار دهید که خشک و در دسترس است. این گونه میشود که برای هر نوع شرایط بارانی آماده خواهید بود.

برای شرایط بارانی، لباسی مناسب است که ضدآب باشد و هوا در آن جریان پیدا کند، از ورود رطوبت جلوگیری و عرق بدن را از خود خارج کند. پارچه هایی دارای این خصوصیت را پارچه های تنفسی مینامند. گورتکس و ایونت بهترین نوع شناخته شده از الیاف چندلایه ای هستند که در بیشتر لباس ها به کار میروند.

سیستم این پارچه ها به این صورت است که سوراخ های بسیار ریزی دارند که از بیرون، آب در این منافذ رسوخ نمیکند ولی از درون، رطوبت روی پوست را خارج میسازد. در کنار آن، در طراحی لباسی که ارزان، ضد آب و در برابر آب عایق باشد و بتواند هوا را در خود جریان دهد، از پلی پروپیلن استفاده میشود.

پانچو

پانچو

معمولا این نوع بارانی ها از نایلون روکش داری درست شده اند که البته ارزان هستند. به این دلیل که سیستم گردش هوای خوبی در پانچو وجود دارد، در هوای گرم مورد استفاده قرار میگیرد. میتوان قسمت پشتی آن را روی کوله انداخت تا از برخورد باران روی آن جلوگیری کند.

کلاه بارانی

کلاه کوهنوردی

این کلاه لبه ی پهنی دارد که مانع از ریختن قطرات باران به روی صورت و پشت گردن میشود.

همیشه وسایل بارانی را به گونه ای در کوله ی خود قرار دهید که وقتی به صورت ناگهانی باران گرفت، بتوانید هر جه سریعتر به آنها دسترسی داشته باشید. آن ها را در جیب های کناری یا قسمت جلویی کوله بگذارید تا مجبور نباشید زیپ اصلی کوله را باز کنید و آب به داخل آن رسوخ کند.

لباس مخصوص هوای سرد

هوای برفی

باید توجه زیادی به لایه های لباس خود داشته باشید. برای لایه های زیرین ازالیاف سبک استفاده کنید تا رطوبت را از بدن شما دور کند. میتوانید چند لایه عایق و گرم را همراه با یک لایه بیرونی که هم ضد اب و هم ضد باد است، استفاده کنید. مطمئن باشید باقی مانده برف روی لباستان نباشد تا از منافذ آن وارد نشود. سعی کنید حرکتتان آرام، محکم و پیوسته باشد تا بتوانید سرپا بمانید. این کار باعث میشود مجبور نباشید توقف کنید.

هوای معتدل و سرد خشک

زمانی که هوا خشک است و باد شدیدی میوزد برای لایه بیرونی از یک بادگیر استفاده کنید تا گرم بمانید.  ( میتوانید از بادگیر یا نوع نازک تر آن استفاده کنید.)

کلاه و دستکش را آماده داشته باشید که اگر دمای هوا افت کرد، از آن ها استفاده کنید. نکته ی اصلی این است که به تناسب دمای بدنتان، لایه های پوشش خود را تنظیم کنید.  اگر میخواهید به بالای تپه یا کوه بروید که تلاش زیادی می طلبد، چندین لایه را حذف کنید تا از عرق کردن بدن جلوگیری شود. اگر در سراشیبی به راحتی حرکت میکنید، یک لایه لباس به لباس خود اضافه کنید تا بدنتان گرم بماند.

هوای معتدل و سرد بارانی

اولین لایه ی پوشش خود را لایه ای عمیق انتخاب کنید. بهتر است لایه بیرونی شامل بادگیر و شلوار ضد آب باشد که هوا بتواند در آن جریان یابد. وقتی در فضای باز هستید و در هوای سرد، باد و باران شدیدی میوزد، باید یک لایه ی دیگر مانند پلار به پوشش خود اضافه کنید تا بدنتان را گرم نگه دارد. بسیاری از افراد وقتی در هوای سرد، بی حرکت می ایستند، احساس سرما میکنند. بنابراین هرچقدر کمتر توقف داشته باشید، بهتر است. سعی کنید برای خودتان سرعت متوسطی را تعریف کنید تا بتوانید تمام طول روز را حتی در سربالایی ها، سرپا باشید.

لباس مخصوص اردوگاه (Camp)

بعد از یک پیاده روی سخت ممکن است گرسنه و خسته باشید و سردتان شده باشد. ممکن است به این دلیل که لباس شما به واسطه باران یا عرق خیس شده، در ساعت های نزدیک غروب، بیشتر احساس سرما کنید. اگر با لباس های خیس بخوابید، قطعا خواب راحتی نخواهید داشت. اگر بدنتان در اردوگاه گرم و خشک باقی بماند، احساس امنیت، راحتی و لذت بیشتری میکنید. بنابراین همراه داشتن لباس های خشک در همه حال، ضروری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.