لباس کوهنوردی

لباس کوهنوردی

امروزه لباس هایی استفاده میشود که از نظر فناوری، پیشرفت زیادی کرده و بسیار پیچیده شده اند. موادو طرح های جدید، بسیار سبک، مستحکم و متنوع هستندو برای لباس، پارچه و ترکیبات الیافی را انتخاب کنید که برای هر شرایطی مناسب باشند..

+ لایه بندی لباس ها: برای لایه بندی بهتر است به جای انتخاب لباسی با یک لایه ضخیم، لباسی با چندین لایه متفاوت تهیه کنید.

لایه بندی به این دلیل موثر است که باعث میشود هوا در بین لایه های لباس، گیر کند و این به این معنی است که گرم تر خواهید ماند. اگر لایه های مناسب با ترتیبی صحیح بپوشید، عرق را از بدن شما دور میکند، رطوبت را بیرون نگه میدارد و مانند یک عایق عمل میکند. در هر دو هوای سرد و گرم از الیاف عایق استفاده کنید.

لباس کوهنوردیلباس مخصوص هوای گرم:

تشعشعات مستقیم و شدید خورشیدمیتواند باعث آفتاب سوختگی و کم شدن آب بدن شود. لباس هایی که انتخاب میکنید، باید به شما کمک کنند در زمان کوه پیمایی در هوای گرم و مرطوب، خنک بمانید. لباس شما باید گشاد و آزاد و به رنگ روشن باشد تا پوست شما را از نور خورشید و حشرات محافظت کند. در هوای گرم و به طور خاص آب و هوای خشک، کفش ضدآب ضروری نیست.

+ کلاهی با لبه های کناری بزرگ، روی صورت و گردن سایه ایجاد میکند. رنگ روشن، اشعه ی خورشید را منعکس میکند.

+ لباسی که به خاطر نوع الیاف و آویزان بودن آن شلوار، باعث چرخش هوا میشود، کمک میکند عرق از سطح بدن خارج شود. تی شرت آزاد و راحتی که از الیاف ضد رطوبت تشکیل شده، مناسب گردش هوا و شرایط شماست. مواد ترکیبی و ساختگی در الیاف لباس، رطوبت را دفع میکند و سریع تر از پنبه خشک میشود.

+ آستینها باید آنقدر راحت و آزاد باشد تا بشود آنها را تا بازو تا زد.

+ شلوارهای سبک و بلند، از سطح پوست در مقابل نور سوزان خورشید محافظت میکنند. شلوارهای موسوم به طبیعت گردی (ترکینگ) در بازار ایران تولید شده اند که مناسب این گونه فعالیت ها هستند.

آب و هوای گرم و بارانی (شرجی)

در فصل تابستان به طور کلی به وسایل کامل بارانی نیاز ندارید بنابراین میتوانید یا یک لباس بادگیر و بارانی بپوشید یا از یک ژاکت بارانی و سبک استفاده کنید تا شما را در برابر باران محافظت کند.

لباس محصوص شرایط بارانی

ممکن است بارش باران به صورت ناگهانی در هر جایی رخ دهد. بیشتر مردم خود را به یکباره در محاصره ی طوفان های بارانی و باران های موسمی میبینند. ممکن است حتی مناطقی که آب و هوای خوب و جذابیت زیادی برای پیاده روی دارند، برای مدتی ناماسب باشند. اگر بخواهید گرم و خشک بمانید باید وسایل خود را در قسمتی از کوله قرار دهید که خشک و در دسترس است. این گونه میشود که برای هر نوع شرایط بارانی آماده خواهید بود.

برای شرایط بارانی، لباسی مناسب است که ضدآب باشد و هوا در آن جریان پیدا کند، از ورود رطوبت جلوگیری و عرق بدن را از خود خارج کند. پارچه هایی دارای این خصوصیت را پارچه های تنفسی مینامند. گورتکس و ایونت بهترین نوع شناخته شده از الیاف چندلایه ای هستند که در بیشتر لباس ها به کار میروند.

سیستم این پارچه ها به این صورت است که سوراخ های بسیار ریزی دارند که از بیرون، آب در این منافذ رسوخ نمیکند ولی از درون، رطوبت روی پوست را خارج میسازد. در کنار آن، در طراحی لباسی که ارزان، ضد آب و در برابر آب عایق باشد و بتواند هوا را در خود جریان دهد، از پلی پروپیلن استفاده میشود.

پانچو

پانچو

معمولا این نوع بارانی ها از نایلون روکش داری درست شده اند که البته ارزان هستند. به این دلیل که سیستم گردش هوای خوبی در پانچو وجود دارد، در هوای گرم مورد استفاده قرار میگیرد. میتوان قسمت پشتی آن را روی کوله انداخت تا از برخورد باران روی آن جلوگیری کند.

کلاه بارانی

کلاه کوهنوردی

این کلاه لبه ی پهنی دارد که مانع از ریختن قطرات باران به روی صورت و پشت گردن میشود.

همیشه وسایل بارانی را به گونه ای در کوله ی خود قرار دهید که وقتی به صورت ناگهانی باران گرفت، بتوانید هر جه سریعتر به آنها دسترسی داشته باشید. آن ها را در جیب های کناری یا قسمت جلویی کوله بگذارید تا مجبور نباشید زیپ اصلی کوله را باز کنید و آب به داخل آن رسوخ کند.

لباس مخصوص هوای سرد

هوای برفی

باید توجه زیادی به لایه های لباس خود داشته باشید. برای لایه های زیرین ازالیاف سبک استفاده کنید تا رطوبت را از بدن شما دور کند. میتوانید چند لایه عایق و گرم را همراه با یک لایه بیرونی که هم ضد اب و هم ضد باد است، استفاده کنید. مطمئن باشید باقی مانده برف روی لباستان نباشد تا از منافذ آن وارد نشود. سعی کنید حرکتتان آرام، محکم و پیوسته باشد تا بتوانید سرپا بمانید. این کار باعث میشود مجبور نباشید توقف کنید.

هوای معتدل و سرد خشک

زمانی که هوا خشک است و باد شدیدی میوزد برای لایه بیرونی از یک بادگیر استفاده کنید تا گرم بمانید.  ( میتوانید از بادگیر یا نوع نازک تر آن استفاده کنید.)

کلاه و دستکش را آماده داشته باشید که اگر دمای هوا افت کرد، از آن ها استفاده کنید. نکته ی اصلی این است که به تناسب دمای بدنتان، لایه های پوشش خود را تنظیم کنید.  اگر میخواهید به بالای تپه یا کوه بروید که تلاش زیادی می طلبد، چندین لایه را حذف کنید تا از عرق کردن بدن جلوگیری شود. اگر در سراشیبی به راحتی حرکت میکنید، یک لایه لباس به لباس خود اضافه کنید تا بدنتان گرم بماند.

هوای معتدل و سرد بارانی

اولین لایه ی پوشش خود را لایه ای عمیق انتخاب کنید. بهتر است لایه بیرونی شامل بادگیر و شلوار ضد آب باشد که هوا بتواند در آن جریان یابد. وقتی در فضای باز هستید و در هوای سرد، باد و باران شدیدی میوزد، باید یک لایه ی دیگر مانند پلار به پوشش خود اضافه کنید تا بدنتان را گرم نگه دارد. بسیاری از افراد وقتی در هوای سرد، بی حرکت می ایستند، احساس سرما میکنند. بنابراین هرچقدر کمتر توقف داشته باشید، بهتر است. سعی کنید برای خودتان سرعت متوسطی را تعریف کنید تا بتوانید تمام طول روز را حتی در سربالایی ها، سرپا باشید.

لباس مخصوص اردوگاه (Camp)

بعد از یک پیاده روی سخت ممکن است گرسنه و خسته باشید و سردتان شده باشد. ممکن است به این دلیل که لباس شما به واسطه باران یا عرق خیس شده، در ساعت های نزدیک غروب، بیشتر احساس سرما کنید. اگر با لباس های خیس بخوابید، قطعا خواب راحتی نخواهید داشت. اگر بدنتان در اردوگاه گرم و خشک باقی بماند، احساس امنیت، راحتی و لذت بیشتری میکنید. بنابراین همراه داشتن لباس های خشک در همه حال، ضروری است.

بیس لایر 

لباس کوهنوردی

بیس لیر یکی از پوشیدنی هایی هست که چند سالیست بصورت حرفه ای در میان ورزشکاران انواع رشته ها مورد استفاده قرار می گیرد و بواسطه کارایی های متعددش هواداران زیادی در دنیا پیدا کرده .

در لغت base layer بمعنای یک لباس بیس و پایه میباشد و در مفهوم بدین معناست که شما با پوشیدن آن نباید لباسی را حس کنید و مانند پوست دوم بدن عمل می کند ، چرا که قرار نیست این پوشیدنی جایگزین لباس اصلی شما شود و اصلا کارایی اش با لباس معمول کاملا متفاوت است ، فوتبالیستی را فرض کنید که هم یک لباس بیس لیر پوشیده و هم لباس معمول باشگاهش را و قاعدتا بازیکن نباید حس کند که لباس دومی را زیر لباس اصلی اش پوشیده چرا که باعث اذیت شدن و حواس پرتی وی خواهد شد  ، اگر چه این بیس لیر را میتوان بتنهایی در تمرینات بعنوان لباس اصلی استفاده نمود.

لباس کوهنوردی

یس لیر دارای یک هدف و کارایی اصلی و ده ها کارایی جانبی است ، در ابتدای تولید بیس لیر هدف پوشش هر چه بهتر ماهیچه ها و جلوگیری از آسیب دیدگی ماهیچه های درشت ورزشکار بود ، حالا با گسترش و سپری شدن سالهای متمادی از تولید انواع بیس لیر کارایی اصلی این پوشیدنی تبدیل به یک ویژگی ساده شده و مانور بیشتر برند ها در حرفه ای تر شدن همین کارایی اصلی و گسترش کارایی های جانبی آن است ، بصورتی که ما امروز می توانیم بیس لیر ها را طبق کارایی اشان به انواع مختلف تقسیم بندی کنیم که در ادامه مطلب به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

یس لیر ها از لحاظ پوشش اعضای مختلف بدن به انواع مختلفی تقسیم میشوند که میتوان به لباس آستین بلند و آستین کوتاه ، شورت بلند و کوتاه ، شلوار و شلوارک و ساق بند پا و دست اشاره نمود.

پولار 

لباس کوهنوردی

پلار (پولار) چیست؟

پارچه های پلار با ترکیبی از کرک مصنوعی و یک لایه پایل (پنبه ای ) به گونه ای طراحی شده است که جذب رطوبت بدن و انتقال آن به سطح بیرونی لباس بسیار آسان انجام میپذیرد .

لیفهای کوچک روی سطح این الیاف باعث میشود که بین الیاف و پوست بدن فاصله ای ایجاد شده و به پوست نچسبد و یک لایه نازک هوا اجازه دهد که رطوبت ناشی از تحرک بصورت بخار به الیاف اصلی برسد. و الیاف اصلی نیز به سرعت آنرا به بیرون منتقل کنند . این پارچه در مقابل با و باران تا حد زیادی مقاوم است .

 

بادگیر

 

لباس کوهنوردی

نواع لباس بادگیر برای کاربرد های مختلفی دوخته می شوند. این لباس ها از جنس های مختلف از جمله شمعی، پلی استر و … تهیه می شوند. این لباس ها برای ایمنی و محافظت در برابر خطراتی که یک شغل می تواند داشته باشد، طراحی شده اند. اگر دقت کنید بسیاری از مشاغل اطراف شما ممکن است از این لباس ها استفاده کنند. مهندسین، کارگران کارواش، باغبان ها، آتش نشان ها و … از این لباس برای حفاظت در برابر خطرات و مصونیت جانی استفاده می کنند. این لباس ها ایمنی در حین کار را افزایش می دهد و شخص را در برابر عوامل محیطی نیز مصون نگه می دارد. بسیاری از انواع لباس بادگیر که از جنس شمعی تهیه می شوند، نیز ضد آب هستند. البته متناسب با فصول مختلف سال، این لباس ها می توانند به صورت زمستانه و تابستانه تهیه شوند. اصولا در لباس های زمستانه داخل لباس را با خز و یا پارچه های گرمایشی پوشش می دهند. لباس های بادگیر، با نوع مشاغل و یا حتی ورزش و تفریحی که شما انجام می دهید، متغیر هستند و می توانند برای ورزش هایی مانند کوهنوردی انتخاب شوند. مناسب ترین این لباس برای ورزشی مانند کوهنوردی بادگیر سبک است. انواع لباس بادگیر، می تواند به صورت ست کامل، شلوار و تن پوش و یا فقط به صورت تن پوش طراحی و به بازار عرضه شود.

بادگیر های سبک

لباس بادگیر سبک عموما وزن و حجم کمی دارند و فضای بسیار کمی اشغال می کنند. انواع سبک این لباس، اصولا از یک لایه طراحی و دوخته می شود و دارای آستر یا لایه ی زیرین نیستند. اصولا این بادگیر ها می توانند در فصل های مختلف سال استفاده شوند. البته این نوع از لباس برای فصل بهار مناسب تر است و از طرفی در فصل پاییز هم زمانی که سرما خیلی شدت نگرفته باشد می تواند استفاده شود. این نوع از بادگیر ها، اصولا برای انجام ورزش های مختلف مناسب هستند. در هنگام انجام ورزش های مختلف، بدن دچار تعریق می شود و بهتر است که از لباسی استفاده کنید که دارای منافذ و روزنه هایی باشد که هوا در آن جریان داشته باشد. بادگیر های سبک، عموما این ویژگی را دارند. از این نوع و مدل نیز در انواع بادگیر های دخترانه استفاده می کنند، زیرا اصولا در تولید آن از پارچه های سبک استفاده می کنند.

لباس های بادگیر پلی استری

لباس های پلی استری تقریبا از انواع دیگر گرم تر هستند و با لایه ی داخلی طراحی می شوند. بادگیر های پلی استری اصولا سر و صدا ندارند و به اصطلاح خش خش  نمی کنند. از طرفی، این نوع از لباس بادگیر در برابر چین و چروک مقاوم بوده و به راحتی دچار خم شدگی یا کشیدگی نمی گردند. بادگیر و لباس های پلی استری، اصولا نرم و لطیف هستند. اصولا این بادگیر ها را ضد رطوبت طراحی می کنند. از دیگر نکات این لباس ها این است که مقاومت بالایی دارند و نسبت به سایر پارچه ها دارای دوام بیشتری هستند. بهتر است بدانید که این جنس از بادگیر ها در مقابل رطوبت نیز دارای مقاومت هستند و در حین پیاده روی یا ورزش و کار از تعریق جلوگیری می کنند که این نوع ویژگی بیشتر در انواع پنبه ای آن دیده می شود.

لباس کوهنوردی

لباس های بادگیر نمدی

لباس کوهنوردی

ین بادگیر ها که از جنس داخلی نمد دوخته شده اند اصولا لباس های سبک و کاربردی هستند و میتوانند به عنوان تجهیزات حفاظتی در محل کار استفاده شوند. درحین کار با این لباس ها به علت اینکه جنسشان سبک است سیستم حرکتی افراد را  تحت تاثیر قرار نمی دهد و شخص می تواند در شغل خود با احساس راحتی کار انجام دهد. آستری نمد یک پوشش خوب در برابر سرما می باشد که از بادگیر هایی با جنس شمعی و آستری نمدی به این منظور استفاده می کنند. پارچه های شمعی در دوخت بادگیرها، این لباس ها را ضد آب می کنند که می توانند استفاده های بسیاری در مشاغلی که در معرض آب و هوای بارانی قرار دارند، داشته باشند.

دستکش

لباس کوهنوردی

دست یکی از ارگان های بسیار حساس بدن می باشد و ما هیچ کاری را بدون دخالت دادن دست نمی توانیم انجام دهیم، بنابراین باید به خوبی از آن محافظت نماییم. در ورزش و کوهنوردی به دلیل محافظت از دست در برابر گرما، سرما و آسیب های احتمالی استفاده کردن از دستکش بسیار ضروری و حائز اهمیت می باشد. چرا که دستکش ها مانع از آسیب رسیدن به دستان شما خواهد شد. در این مقاله از قله قصد داریم شما را با انواع مختلف دستکش های کوهنوردی آشنا کنیم. با قله همراه باشید.

هترین دستکش ها برای کوهنوردی ، دستکش های مقاوم و با کیفیتی هستند که در طول صعودتان دست شما را گرم و خشک نگه می دارند. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که حداقل سه نوع دستکش متفاوت در لیست تجهیزاتتان داشته باشید! در این مقاله، ۳ نوع مختلف دستکش ها را بررسی خواهیم کرد و کاربرد هرکدام را در آب و هوای مختلف توضیح خواهیم داد.

بهترین دستکش های برای آب و هوای سرد :

برای آب و هوای سرد ، سراغ دستکش های ضخیمی بروید که از دستان شما در برابر سرمازدگی محافظت کنند. متاسفانه اکثر کوهنوردان در آب و هوای سرد، فقط سراغ پوشش های بدنی می روند و خیلی راحت از دستان خود غافل می شوند ! دستان شما یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اعضا در صعودتان می باشد . معمولا همه ما زمانی که بحث پوشش مناسب در برابر سرما باشد، فکرمان به سمت کلاه و کاپشن و شلوار مناسب معطوف می شود ، اما به هیچ وجه نباید اهمیت گرم بودن دستان در آب و هوای سرد را نادیده گرفت.

سبک ترین دستکش ها، دستکش های بدون انگشت هستند  :

انگشتان شما برای کنترل ، گرفتن و برداشتن باتوم های کوهنوردی ، بستن بند کفش و زیپ ها کاملا آزاد هستند . این در حالی است که مچ و باقی دستان شما کاملا گرم می ماند.
خیلی راحت با وصل کردن انگشتان به دستکشی کامل تبدیل می شوند که گرما را به انگشتان شما باز می گردانند.

دستکش های پشمی :

دستکش کوهنوردی

 

این دستکش ها بسیار سبک هستند و جای کمی نیز در کوله پشتی می گیرند. همچنین یکی از گرم ترین دستکش های کوهنوردی نیز می باشند.

لباس کوهنوردی

 

جوراب 

جوراب یک بخش مهم از سیستم پوشش پای شماست کاربرد آن این است که عرق را از سطح پا دور کند و حالت بالشتگی داشته باشد و با حائل شدن بین پا و کفش مانع از ایجاد تاول در پا شود پا را گرم نگه میدارد .

لباس کوهنوردی

جوراب های ضد عرق 

جوراب های سبکی که زیر همه پوشش ها پوشیده میشود و از الیافی تهیه شده که رطوبت را از سطح پای شما دور میکند و مانع از تاول زدگی .

لباس کوه نوردیجوراب های تابستانی 

لباس کوهنوردیجوراب های تابستانی از پشم یا ترکیبی از پشم و نایلون تهیه شده اند پشم حتی در هوای گرم هم انتخاب خوبی است به این دلیل که رطوبت را از سطح پا دور میکند .

جوراب های زمستانی 

لباس های کوهنوردیضخامت آن ها از بقیه جوراب ها بیش تر است باید یک جوراب سبک و ضد عرق همراه آن باشد دقت کنید کفشتان آنقدر بزرگ و جادار باشد تا بتوانید این جوراب ها را بپوشید اگر جوراب ضخامت زیادی داشته باشد ممکن است جلوی جریان هوا را بگیرد .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.