پارک چیتگر

پارک چیتگر، یکی از بوستان‌های جنگلی تهران است که در دوره پهلوی دوم و در سال ۱۳۴۲ احداث شده است. پارک جنگلی چیتگر با امتداد شرقی-غربی در ارتفاع ۱۲۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد و از پستی و بلندی و تپه ماهور تشکیل شده است. این بوستان حدود ۸۷۴ هکتار وسعت دارد و به‌دلیل عبور مسیل چیتگر از میان آن، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است که بخش شرقی ۲۵۳ هکتار و بخش غربی ۶۵۸ هتکار وسعت دارد.

حدود ۱۴ کیلومتر جاده آسفالته از میان پارک جنگلی چیتگر می‌گذرد که یک کیلومتر آن را بلوار تشکیل می‌دهد. همچنین تقریبا ۵۰ کیلومتر جاده خاکی در این پارک وجود دارد. همچنین تونل شهدای غزه نیز از زیر پارک جنگلی چیتگر عبور می‌کند. این تونل که به‌صورت یک تونل دوقلو طراحی و اجرا شده، امکان توسعه بزرگراه شهید حکیم را بدون قطع حتی یک اصله درخت از بوستان چیتگر، فراهم کرده است.

تاریخچه پارک جنگلی چیتگر

در دهه ۴۰ سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور تصمیم به احداث و جنگل‌کاری در سه منطقه تهران گرفت. بنابراین در شمال، بوستان جنگلی لویزان و در شرق، بوستان جنگلی سرخه حصار و در غرب، بوستان جنگلی چیتگر احداث شدند. احداث پارک جنگلی چیتگر، که بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران یکی از اهداف ساخت آن بوده ‌است، از سال ۱۳۴۲ شروع و جنگل‌کاری آن تا سال ۱۳۴۸ به طول انجامید.

بعد از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۱، اداره بوستان چیتگر به شرکتی وابسته به بنیاد شهید به نام شرکت شاهد واگذار شد. در سال ۱۳۶۷ به‌دلیل ضعف در مدیریت، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران و سپس در سال ۶۸ شهرداری منطقه پنچ مدیریت پارک چیتگر را به عهده گرفتند. با شکل‌گیری شهرداری منطقه ۲۳ در اواخر دهه ۷۰، پارک جنگلی چیتگر تحت نظارت این حوزه قرار گرفت و از آن زمان تاکنون توسط این سازمان اداره شده است.

پارک چیتگر

پوشش گیاهی و جانوری پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر پوشش گیاهی متنوعی چون کاج تهران، زبان گنجشک، اقاقیا، نارون، پلت، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ای، افرای سیاه و ارغوان دارد. درختان سوزنی برگ پوشش غالب این بوستان را تشکیل می‌دهند که ۵۳ درصد از درختان و ۴۸ درصد از مساحت چیتگر را در ۳۹۰ هکتار به خود اختصاص داده‌اند. درختان پهن برگ نیز ۴۷ درصد درختان چیتگر را شامل می‌شوند.

پوشش جانوری پارک پردیسان گونه‌های مختلف جانوری را شامل می‌شود. در این پارک انواع پرندگان مانند طوطی، مرغ مینا، کلاغ، گنجشک و حیواناتی چون سنجاب و روباه زندگی می‌کنند.

پارک جنگلی چیتگر کجاست؟

پارک جنگلی چیتگر یکی از جاهای دیدنی تهران است که در منطقه ۲۲ و در غرب پایتخت در مسیر آزادراه کرج قرار دارد. این بوستان در نزدیکی دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس جای گرفته و از سمت جنوب به آزادراه تهران–کرج، از شمال به اتوبان حکیم غرب یا شهید همدانی، از غرب به شهرک سرو آزاد و پیکان شهر و باغ گیاه‌شناسی و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود می‌شود.

 •  آدرس پارک جنگلی چیتگر: اتوبان تهران- کرج، بعد از خروجی شهرک راه‌آهن

پارک چیتگر

امکانات پارک جنگلی چیتگر

پارک جنگلی چیتگر امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی متنوعی دارد که بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک قرار دارند و محدوده غربی به‌صورت جنگلی باقی مانده است.

پارک چیتگر دارای پیست‌های ورزشی، کتابخانه (ضلع غربی، بلوار دستواره، جنب اداره فضای سبز)، سالن اجتماعات (ضلع شرقی، میدان بهار)، ایستگاه‌های اسکان اضطراری، پارکینگ، نمازخانه، سرویس بهداشتی، آلاچیق و یگان حفاظت است.

امکانات تفریحی و ورزشی  پارک جنگلی چیتگر

باغ راز هستی

باغ راز هستی پارک جنگلی چیتگر در سال ۱۳۹۸ افتتاح شده است. این باغ با مساحت ۱۸٫۵ هکتار در ضلع جنوب غربی دریاچه خلیج فارس قرار دارد. عمده پوشش گیاهی باغ راز هستی به گیاهان دارویی اختصاص دارد و در کنار آن مجموعه‌ای از گونه‌های مختلف شامل گیاهان غیرمثمر، گیاهان آبزی و مرکباتی همچون پرتقال، سیب، زیتون و نارنج دیده می‌شود.

پارک چیتگر

باغ راز هستی چیتگر علاوه بر گیاهان، دارای حیات وحش نیز است و در آن حیواناتی چون بز، الاغ، اسب، روباه، گوزن، آهو، گاو و انواع پرندگان نگهداری می‌شوند. در این باغ همچنین فضایی با عنوان باغ نوازش در نظر گرفته شده است که کودکان می‌توانند از نزدیک با حیوانات ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را نوازش کنند.

کلینیک دامپزشکی، کافی‌شاپ و کافه دمنوش نیز از دیگر قسمت‌های این باغ هستند. باغ راز هستی دارای دو ورودی اصلی و پنج ورودی فرعی است. یک ورودی در ضلع جنوب غربی دریاچه چیتگر و دیگری همجوار پارک جنگلی چیتگر قرار دارد.

 • هزینه ورودی باغ راز هستی چیتگر: بازدید از باغ راز هستی رایگان است.

بوستان بانوان ریحانه

بوستان بانوان ریحانه در ضلع شرقی پارک چیتگر در مساحتی بالغ بر ۱۸ هتکار واقع شده است. این بوستان زیر نظر معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۲۲ تهران اداره می‌شود.

پارک چیتگر

امکانات ورزشی بوستان ریحانه

بوستان ریحانه پارک چیتگر دارای امکانات ورزشی متنوعی برای بانوان ورزشکار است. سکوی ورزش صبحگاهی و پیست اسکیت، ست‌های ورزشی بانوان، ست‌های بازی کودکان، ایستگاه تندرستی، پیست دوچرخه‌سواری، سالن بدن‌سازی، سالن بیلیارد، سالن چند منظوره ورزشی، میز شطرنج، سالن پینگ‌پنگ، فوتبال‌دستی و زمین بازی محصور از امکانات این بوستان است.

پارک چیتگر

امکانات رفاهی بوستان ریحانه

بوستان ریحانه برای رفاه حال بانوان از امکانات رفاهی متنوعی نیز برخوردار است. این امکانات شامل سرویس بهداشتی، آمفی‌تئاتر روباز، نمازخانه، خانه عکس، سکوهای نشیمن خانوادگی، آلاچیق‌های سرپوشیده مجهز به باربکیو و میزو صندلی، آب‌نما، نمازخانه صحرایی، رختکن مجهز به کمد امانات و آیینه، سیستم صوتی، آبخوری و زمین چمن است.

 • آدرس بوستان بانوان ریحانه: ورودی شماره یک پارک چیتگر (ایستگاه مترو چیتگر)، میدان سرو، خیابان سرو
 • شماره تماس بوستان بانوان ریحانه: ۹۶۰۲۲۵۰۵ – ۹۶۰۲۲۵۰۶
 • ساعت کاری بوستان بانوان ریحانه: ۶ ماه اول سال ۸ صبح تا ۸ شب؛ ۶ ماه دوم سال ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر

پارک چیتگر

باشگاه‌های سوارکاری

در بوستان جنگلی چیتگر چندین باشگاه سوارکاری برای علاقه‌مندان به این ورزش و تفریج مهیج وجود دارد که از این قرارند:

 • باشگاه سوارکاری بام: فاز غربی خیابان یکم
 • باشگاه سوارکاری ابرش: اتوبان کرج، فاز غربی درب شماره سه خیابان بوستان
 • باشگاه سوارکاری آریاسب: ورودی دو و سه چیتگر انتهای بلوار دستواره
 • باشگاه سوارکاری میلاد: واقع در ضلع غربی بوستان جنگلی چیتگر
 • باشگاه سوارکاری چیتگر

پارک چیتگر

پیست دوچرخه‌سواری در پارک جنگلی چیتگر

دوچرخه‌سواری ورزشی هیجان‌انگیز و مهیج است. پرداختن به این ورزش آن هم در محیطی سرسبز چون بوستان جنگلی چیتگر صفای دیگری دارد. این پارک چهار پیست کوهستان، سرعت، استقامت و پیست دوچرخه سواری بانوان به طول ۳۰ کیلومتر دارد.

در پیست بانوان امکان دوچرخه‌سواری با لباس راحت ورزشی برای بانوان وجود دارد. این پارک پنج غرفه مجاز کرایه دوچرخه نیز دارد که دو غرفه در بالای پارک مخصوص اجاره دوچرخه بانوان است.

 • آدرسی غرفه مرکزی پیست: فاز یک شرقی، بعد از میدان سرو، خیابان سرو

پارک چیتگر

پینت بال

بازی پر هیجان پینت بال طرفداران زیادی به‌ویژه در میان نوجوانان و جوانان دارد. پارک جنگلی چیتگر دارای باشگاه و زمین پینت بال به جهت پرداختن به این بازی مفرح است.

 • آدرس باشگاه پینت بال چیتگر: ضلع شرقی بوستان جنگلی چیتگر، بلوار دستواره، جنب پمپ بنزین

پارک چیتگر

امکانات رفاهی پارک جنگلی چیتگر

در پارک جنگلی چیتگر برای رفاه حال گردشگران و بازدیدکنندگان امکانات رفاهی متعددی وجود دارد که در کنار گشت‌وگذار در این مکان مفرح می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. رستوران‌ها، درمانگاه، ایستگاه‌های آتش‌نشانی و هلال احمر از جمله این امکانات هستند.

پارک چیتگر

حیوانات پارک جنگلی چیتگر

پارک چیتگر دارای باغ وحش یا میشه‌زار نیز است که در آن گونه‌های جانوری چون خرگوش، طاووس، قوچ و میش زندگی می‌کنند. در حیات وحش چیتگر همچنین گونه‌های ایرانی کمیاب و در معرض تهدید که با اقلیم پارک و تهران سازگار هستند مانند گونه‌های لارستان با اوریال نیز نگهداری می‌شوند. این‌گونه کمیاب‌ترین گونه گوسفند وحشی جهان و کوچک‌ترین قوچ وحشی دنیا است که در معرض انقراض قرار دارد.

 • آدرس باغ وحش چیتگر: فاز غربی

پارک چیتگر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.