بهترین مکان‌ها برای پرنده‌نگری در داخل شهر کرج، پارکهای نزدیک منزل است. اما باغ ها قدیمی و مناطق گردشگری که دارای فضای سبز مناسب است از تنوع پرندگان بیشتری برخودار است. همواره دقت کنید مناطقی که دارای پوشش گیاهی بیشتر و درختان کهنسال هستند، بیشتر مورد علاقه پرندگان می باشد.

باغ فاتح جهانشهر کرج با بیش از 20 گونه پرنده بومی و مهاجر و دهکده گردشگری باغستان با بیش از 30 گونه پرنده یکی از بهترین نقاط خوب پرنده نگری است.

طوطی طوق صورتی – باغ فاتح جهانشهر – زمستان 1397

نمایی از (مجموعه) پارک فاتح در جهانشهر کرج – تابستان 95

ماهی خورک کوچک در یکی از برکه های کوهستانی باغستان (مهرماه 1397)

نمایی از دهکده گردشگری باغستان – زمستان 1399

برای اطلاعات بیشتر به بخش مقالات پرنده نگری مراجعه نمایید.

تالاب صالحیه استان البرز

تالاب صالحیه استان البرز واقع در نزدیکی روستای صالحیه (قارپوزآباد) و فرودگاه تفریحی و آموزشی آزادی می‌باشد. این تالاب فصلی بوده و از اواخر پاییز تا اواسط بهار پر آب و سپس کم آب می شود.

تا کنون بیش از 200 گونه پرنده بومی و مهاجر در این مکان مشاهده شده که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به بخش مقالات پرنده‌نگری مراجعه نمایید. دقت کنید که مناطق روستایی و خارج از شهر را حتماً با یک راهنمای محلی ورود نمایید تا بتوانید بیشترین استفاده از منطقه را ببرید و دچار حادثه هم، نشوید. چون بسیاری از مناطق کویری، بیابانی و کوهستانی دارای ساختارهای زمین شناسی خاصی هستند که ممکن  است ماشین و یا خود شما را دچار آسیب و یا مشکل نمایند.

تصویری از تالاب (عکس از عباس محجوب)

پرنده‌نگری در تالاب صالحیه (بهار 1400) گروه آوای پرندگان البرز

تالاب صالحیه، زیستگاه ارزشمندی است که گونه‌های مختلفی از پرندگان مهاجر و بومی در آن علاوه بر زمستان و تابستان گذرانی زادآوری نیز دارند، گونه های مختلف، آبزی و کنار آبزی و خشکی زی، همچون چنگر معمولی و نوک سرخ، تنجه، آنقوت، سلیم طوقی کوچک، سلیم شنی، خروس کولی دم سفید، چوب پا، چکچک دشتی، باقرقره شکم سیاه و … در این مکان مشاهده می شوند در ادامه با چند پرنده تالاب آشنا شوید.

گاوچرانک

چوب پا

گلارویل بال سرخ

چکچک دشتی

زردپره سرسیاه

زرده پر مزرعه
بومی منطقه

بوتیمار کوچک
مهاجر بهار و تابستان تالاب

جغد گوش دراز
کنترل کننده جمعیت جوندگان و تقریباً بومی منطقه (هم جمعیت مهاجر دارند و هم جمعیت بومی)

کوهستانها و باغ دره های استان البزر

از جمله مکان های مناسب جهت پرنده نگری در استان البرز، باغ دره ها و کوهستانهای بیشمار این منطقه می باشد.

بسیاری از روستاها، باغات و مزارع استان در محدوده های کوهستانی و کوهپایه‌ی قرار دارد. این مکان‌ها همواره مورد استفاده و زیست پرندگان بومی و مهاجر می‌باشد. برخی از پر آوازه‌ترین این پرندگان: عقاب طلایی، انواع پرندگان شکاری کوچک و متوسط جثه همچون شاهین‌ها و قرقری‌ها، پری‌شاهرخ، مگس‌گیرها، چکاوک‌ها، هدهد یا شانه به سر کبک و … می باشد.

از کوهستان های مناسب پرنده نگری می توان به روستا و کوهستان جارو در اشتهارد، منطقه طالقان، روستاها و کوهستان های جاده چالوس و منطقه چندار در ساوجبلاغ اشاره نمود.

استان البرز در همه فصول سال پذیرای پرندگان مختلف می باشد. برای مشاهده آنها باید در مناطق مختلف سفر نمود و با دقت روی تنه درختان، داخل حفره های طبیعی صخره ها، روی شاخه بوته های کوهستانی را مشاهده کرد. حتماٌ موفق به دیدن آنها خواهید شد.

منظره ای از باغ دره آدران – جاده چالوس

سینه سرخ اروپایی کوه های باغستان کرج

مگس گیر راه راه – باغ دره ی در جاده چالوس

مگس گیر راه راه – باغ دره ی در جاده چالوس

زنبور خوار معمولی (اروپایی) جاده چالوس

چکچک دم سرخ (ایرانی) – آتشگاه ، پائیز 1399

کمر کولی بزرگ – آتشگاه، پائیز 1399

هدهد یا شانه به سر- کوه بیجی (عظیمیه) – تابستان، 1396

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.