مشاهده پرندگان آزاد و وحشی در محیط‌های طبیعی و انسان ساز را پرنده‌نگری می‌گویند. به همین سادگی!

در اینجا بانویی را مشاهده می‌کنید که در حال عملیات دوربین کشی است با هدف یافتن پرندگان در بیابان. آرامش و تمرکز یکی از نتایج خوب این فعالیت می باشد.

در تصویر بالا یک پرنده نگر با دقت و کاوش در محیط اطراف خود، موفق به مشاهده یک فرد کمر کولی کوچک در ارتفاعات باغستان کرج شده است.

پرنده نگری واژه برگردان شده انگلیسی Birdwatcher  می‌باشد و نباید با پرنده‌شناسی که یک رشته دانشگاهی است اشتباه گرفته شود. زیرا در پرنده نگری بیشتر به نوع گونه‌ها و تفاوت‌های ظاهری، جنسیت، رنگها، زیستگاه‌ها ، تغذیه و رفتار دقت می‌کنیم آن هم برای لذت بردن از مشاهده پرنده‌ها. در پرنده شناسی که یک رشته دانشگاهی است، زیست شناسان با جزئیات بیشتری مانند، مطالعات مولکولی، ژن و … سر و کار دارند.

در این تصویر چند پرنده نگر با تخصص ها و گرایش های مختلف شغلی همچون کامپیوتر، برق صنعتی و شغل آزاد دیده می شوند که با کمک دوربین دو چشمی مشغول مشاهده پرندگان در تالاب هستند.

پرنده‌نگری برای هر سن، تخصص و جنسیتی قابل دسترس است و به هیچ روی نیاز به پشتوانه علمی خاصی ندارد.

پرنده نگری جذابیتی خاص برای همه گروه های سنی دارد. چه بسا مادر بزرگ ها، پدر بزرگ ها و نوه ها بتوانند مسافرتهای پرنده نگری هیجان انگیزی داشته باشند.

یک مادر بزرگ و یک کودک 10 ساله هر دو در یک برنامه پرنده نگری در تالاب صالحیه شرکت کرده اند (بهار 1399)

در پرنده نگری بیشتر به دنبال این هستیم که بتوانیم پرندگان مختلف را بشناسیم، بسیاری از پرنده به لحاظ شکل و اندازه مشابه هم هستند و این چالش شناسایی آنها را بالا می برد. به تصویر زیر دقت کنید چقدر شباهت و تفاوت مشاهده می کنید.

البته برای پرنده نگر شدن، شما به کمی تمرین نیاز دارید، آن هم به این شکل است که باید کمی مطالعه کنید و به همراه یک راهنمای کارآزموده چند بار به پارکها و طبعیت اطراف سفر کنید.

دو پرنده‌نگر ایرانی از باشگاه پرنده نگری ایرانیان، در حال مشاهده پرندگان کوهستانی در یکی از جاده‌های کردستان

شادی و صمیمت برای گروه های پرنده‌نگری یک فصل جدا نشدنی است. و اینکه پرنده‌نگری یکی از زیر شاخه‌های اکوتوریسیم می باشد. ورود به مناطق بکر و طبیعی با ظرفیت محدود، همراه با آموزش به همراه احترام به جامعه محلی و انتفاع ایشان شعار ما در پرنده نگری نیز هست.

کار گروهی همراه با هیجان و صمیمت از پایه های برنامه های پرنده نگری می‌باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.