کوله پشتی

کوله پشتی

چه برنامه یک روزه باشد، چه یک هفته به طول بیانجامد، چاره ای جز به همراه داشتن کوله پشتی ندارید حتی در برنامه های نیم روزه یا چند ساعته هم کوله پشتی مخصوص خود را نیاز دارید. بنابراین انتخاب کوله پشتی متناسب با برنامه، توانایی و وضعیت جسمانی شما از کارهای ضروری برای پیاده روی یا کوه پیمایی است. کوله پشتی خانه ی دوم کوهنورد است و اهمیت آن در حد اهمیت کفش کوهنوردی است. اهمیت این موضوع یا زمان اجرای برنامه، وسایل مورد نیاز برای آن و تعداد دفعاتی که در ماه  برنامه کوهنوردی یا پیاده روی دارید، رابطه مستقیمی دارد. هر چقدر تعداد و طول برنامه بیشر و وسایل بیشتر در آن نیاز باشد، اهمیت دادن به کوله پشتی مناسب مهم تر جلوه میکند. شاید با یک کوله پشتی شهری بتوانید یکبرنامه ی نیم روزه در اطراف محل سکونت خود داشته باشید، اما برای پیمایش خط الراس قله کلون بستک به قله آزاد کوه، انتخاب کوبه پشتی حرفه ای، شرط عقل است. اگر این نکته را رعایت نکنید، پس از چندی اثرات مخرب آن را روی بدن خود ملاحظه خواهید کرد.

انتخاب کوله

درکل کوله پشتی باید مقاوم ،سبک، راحت وتناسب باشد.ملاک های مختلفی در انتخاب کوله وجود دارد، از جمله جنسیت فرد استفاده کننده، حجم کوله پشتی، فصلی که قرار است دران برنامه اجرا شود، نوع برنامه و زمانی که درآن صرف میشود و حجم باری که میخواهید حمل کنید.

انواع کوله

کوله با قاب داخلی

این نوع کوله ریشه در دنیای کوهنوردی دارد و بسیار قدیمی است. این نوع کوله ها به این صورت هستند که چهارچوبی از میله های المینیومی یا جنسی شبیه آن وجود دارد

کوله با قاب خارجی

این نوع کوله با فرم قدیمی خود از ساختاری ،شامل یک قاب محکم و معمولا از جنس المینیوم است که در پشت شما جای جای میگیرد . در واقع این نوع کوله ها به گونه ای طراحی شده است که یک ساک از قاب اویزان و به بخش های مختلف تقسیم شده است. وسایل جانبی میتوانند با بند به قاب اویزان و به بخش های مختلف تقسیم شده است. وسایل جانبی میتوانند با بند به قاب ،پایین یا بالای بخش اصلی متصل شوند.

کوله های چند کاره

این نوع کوله ها نوع اوری جدیدی در طراحی کوله های پشتی ایجاد کرده اند .اندازه ان ها بستگی به نوع سفر تعقییر میکند اگر یک کوله سبک دارید ، میتوانید زمانی که از ان استفاده نمیکنید از روی دوشتان بردارید بنابراین در تابستان کوله ای کوچک تر و سبک تر خواهید داشت و برای سفر های طولانی ترمیتوانید ان ها را دوباره به هم وصل کنید.

 کوله صعود

کوله ی صعود یا کوله حمل در صعود به قله های مرتفع که نیاز به شب مانی دارد مورد استفاده قرار میگیرد، این نوع کوله ها کوچک هستند که هم به راحتی جمع میشوند و بسیار سبک و کم حجم هستند و هم به وسیله دیگر با کارایی متفاوت، مانند کیف کمری تبدیل میشوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.