گوزلمه

گوزلمه

گوزلمه یکی از غذاهای خوشمزه ارومیه می باشد که به معنی منتظر نباش یعنی زمان زیادی برای تهیه غذا لازم نیست صبر کنید و سریع این غذا حاضر می شود. این غذا در گذشته بسیار پر کاربرد بود زمانی که برای کسی مهمون سر زده می آمد گوزلمه را برای آنها درست می کردند چون هم زمان زیادی برای تهیه نمی خواست و هم بدون رودربایستی از هم این غذا را درست می کردند. گوزلمه در واقع از تخم مرغ و ماست تهیه می شود و بسیار مقوی است و شما می توانید برای وعده صبحانه یا عصرانه و یا یک شام سبک در نظر بگیرید. گوزلمه را با نان یوفکا درست می کنند که بیشتر بیس آن برای ترکیه می باشد ورژن ارومیه آن بسیار ساده و عامه پسند است. گوزلمه را برای خانواده و بچه ها تهیه کنید و در کنار هم یک صبحانه و یا یک وعده جذاب را میل کنید.

مواد لازم برای تهیه گوزلمه

  • تخم مرغ محلی ۴ عدد
  • ماست چکیده ۳ پیمانه
  • سیر ۵ حبه
  • نمک و زردچوبه به مقدار لازم
  • کره یا روغن محلی برای سرخ کردن

مرحله اول : آماده سازی ماست

ابتدا ماست را داخل قابلمه مقداری کمی آب به ماست اضافه می کنیم حرارت را روی متوسط تنظیم کنید و مدام هم بزنید نباید ماست بریده شود و مدام باید هم بزنید تا دور قابلمه ریز جوش بزند سپس از روی حرات بردارید و می توانید انگشت خود را داخل ماست کنید نباید بسوزد ولی باید گرما را احساس کند.

مرحله دوم : تهیه تخم مرغ

داخل تابه کره یا روغن محلی ریخته و اجازه دهید تا داغ شود سپس تخم مرغ ها را شکسته و اجازه دهید پخته شود سپس به تخم مرغ ها نمک و زردچوبه بزنید و وقتی پخت از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم : تهیه گوزلمه

داخل کاسه های مورد نظر کمی تخم مرغ ریخته و روی آن ماست چکیده به همراه سیرهای پوره شده بریزید و به همراه نان تازه تیلیت کنید و داغ میل کنید. نوش جان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.